2.Истории от вчера

"Истории от вчера" е името на първата ми книга. Статиите са подредени според съдържанието в книгата, като следват подреждането по раздели. През 2016 - 2017 г. написах още десетина статии, за които имах събрани материали, те са публикувани в нов раздел.
"Истории от вчера" вече трябва да има второ преработено и допълнено издание, но едва ли ще мога да си го позволя финансово. То е почти енциклопедия на живота в Община Борово през последните 30 години. Така че тази страница от блога ми е единственото пълно събрано издание на моите "Истории от вчера".

Снимка, която избрах за "Истории от вчера"

Предговор

Това е книга за една община и нейните хора. Тя вероятно няма да има своето официално представяне в Борово, понеже е написана във време разделно. Тя е изстрадана и ще продължи своя път в страдание. Защото това е една любовна история, а любовните истории обикновено са тъжни.
Аз бях свидетел на тази любов, а сега ми е трудно да пиша за нея. Видях ентусиазма на съграждането, почувствах трепетите и съпреживях болките. Една жена даде най-хубавите години от живота си на едно градче и не поиска нищо в замяна. Доброто отново беше наказано, както става всеки път. Имало ли е смисъл от курбаните, само времето може да каже. Дали тя получи радост и удовлетворение, знае само нейното сърце. Аз знам със сигурност едно: трябва да се помни!
Затова е тази книга. За да разкаже за срещата на Цветелина с община Борово. Среща, продължила цял един живот и довела до незаличими последици и за двете страни.
Затова е книгата. За да даде на боровчани запазения спомен за тяхното минало, запазеното знание за тяхната същност. За да ни напомни какво носим в себе си, да ни накара да се вслушаме в гласовете на дядо Обретен, Гунгуловата Велика, поп Мартин. В гласа на кръвта ни.
Затова е тя. Да даде лице на миналото и настоящето, за да ни отвори пътя към бъдещето. Да ни събужда всеки път, щом я разлистим. Да я четат децата ни и да знаят. Да бъдем!
Любовните истории обикновено завършват с унищожение. Тази завършва с прощален подарък. И затова този край е още по-тъжен. Но и по-красив. А всеки красив и тъжен край заслужава малко да помълчим. Да помислим. Да почувстваме. И после да сме малко по-добри. Защото някой е дал частица от сърцето си за това.

Нели Цветкова

Уводни думи 

През последните десет години писах много – пътеписи, публицистика; записвах спомени на мои съграждани за миналото на нашите села, написах много информационни материали за различни събития, статии, есета. Един ден реших да послушам съветите на моите приятели и да ги събера в книга, не всичките, разбира се – те са над 500, повечето писани за електронни издания.
Много мислих кои текстове да влязат в моята първа книга и в какъв вид. Така че това е книга с кратки и относително самостоятелни текстове, които, разположени в четири различни раздела, отразяват моето разбиране за историята – разказ и легенда, фолклорна традиция, спомен или статия във стар вестник. Тази книга не е научен или етнографски труд, тя е книга с разкази. Затова се стремих езикът да е обикновен, делничен; език, на който разговарях с хората и на който те ми разказваха историите си.
Краезнанието беше малко познато за мен, но през последните осем години се превърна в най-важната от темите, по които пишех, защото разбрах, че имам уникалната възможност да събера от възрастни жители на община Борово ценна информация, за чието съществуване много малко хора подозират.
Много от текстовете са написани в резултат на на-трупани впечатления и емоционални преживявания при филмиране на историческото, културно и етнографско наследство на общината в периода между лятото на 2014 г. и ранната есен на 2015 г.

Цветелина Георгиева


Раздел Първи. Легенда – история – легенда


Раздел Втори. Историята – фолклорна традиция


Раздел Трети. Историята разказ

От този раздел отпадна "Пътешествие у дома", той бе първият ми опит да пиша за Борово. Текстът, написан през 2010 г., бе остарял, а и вече бях написала "Било ли е Борово столица?" и "Съществувал ли е Голям/Горен и Малък/Долен манастир", които  предаваха същата информация, но много по-подробно и интересно.


Раздел Четвърти. Политика – история
(или „Един опит за юбилейна история“)


1. Мандат на съзиданието 1984 - 1989
2. Преходът 1989 - 1999
3. Заблудата "демокрация" 1999 - 2003
4. Един опит за административно преустройство 2003 - 2007
5. Не на реваншизма в политическия живот 2007 - 2011
6. Обновлението 2011 - 2015
"Последните 30 години в спомени и снимки" - филм
Радвам се, че не ми се налага да разказвам за обществения живот в община Борово след 2015 г., защото няма какво да кажа освен: "В царството на лъжата". Запазвам си правото да се ровя само в отдавна минали събития и местни традиции.

Статии, които първоначално не включих в "Истории от вчера"

Тези статии подготвих през 2013 г. за честване на 135-та годишнина от Руско-турската война специално за сайта на Община Борово. По някаква причина достъпа до тях бе скрит, макар че с Гугъл все още може да бъдат открити на него. 

1. За Батин и Руския път
2. Голямата история по нашите земи
3. Съществувал ли е Голям/Горен и Малък/Долен манастир

Статии, които написах през 2016 - 2017 г.

1. Бъдни вечер в традициите на беленските хърцои
2. На Симеоновден...
3. Трудът - празник в календара на обретенчанина
4. Такията като благословия
5. Кратка история на местната преса
6. Плетенето на дантели
7. Хора и игри в Боровска община
8. Бъчварство
9. Забравихме ли рецептите на бабините вкусотийки
Месенето на хляба между ежедневнието и традицията

Разделът няма да бъде допълван.

Интервю с Ирина Иванова

Филмите на Мартин Йорданов
Фестивал 6 - 2013
Фестивал 7 - 2014
Фестивал 8 - 2015

Филмите по проект по мярка 313 на ОПРСР

Коментари

Популярни публикации от този блог

Конфликтът между Иван Вазов и кръга "Мисъл"

Жътва е...

Самодива къща и деца не гледа!